Ürün Ara

Ürünün adını veya barkodunu yazın Hızlı bulun

Detaylı Ara

0
MENÜ

Maskeyle yüz bakımı nasıl yapılır ?

Maskeyle Yüz Bakımı Rehberi

İster kendinizi şımartmak ister günlük bakımınıza ek olarak haftada bir yapabileceğiniz veya özel bir gün öncesinde cildinizi hazırlamak maksadıyla maskenizi seçmiş olun bunun için kendinize rahat olabileceğiniz bir mekan ve zaman aralığı ayarlayın. Çoğunluk için bu gece uykusu öncesidir, zira hem cildiniz bakımdan hemen sonra güneş ışınlarına maruz kalmaz hem de gece boyunca  dış kirletici etkenlerden etkilenmez. Yüz maskesi uygulaması seçilen maske tipine göre onbeş dakika ile yarım saat arası bir zaman gerektirir, maskeyi yüzüne uyguladığınız  süre içinde size önerim mümkün olduğunca  az konuşmanız , yüz mimiklerinden kaçınmanız  hatta bir yere uzanarak birçok maskenin sahip olduğu meyve kokularının zevkini çıkartmanızdır.

Yüzünüz açık yaralı, sivilceli veya cilt sağlığını yitirmişse herhangi bir maske uygulamadan evvel bir müddet cildinize medikal kozmetiklerle iyileşmeye yardımcı bakım yapın veya daha ciddi olduğunu düşündüğünüz durumlarda mutlaka bir cilt doktorunun önerisiyle cildinizi tekrar sağlığına kavuşturun.

Gelelim uygulamaya , maskenin faydalı etkilerine karşı daha alıcı olması için cildinizin maskeyi uygulamadan önce temiz olması , erkek cildininse traşlı olması  önemlidir.

Bunun için günlük yüz temizleyicilerinizi ılık suyla uygulayarak gözeneklerinizi açabilir, veya maskeyi banyodan sonra uygulayabilir veya eğer vaktiniz müsaitse kendinize  bir kaç dakikalık bir buhar banyosu yaptıktan sonra maskeyi uygulayabilirsiniz.

Buhar banyosu için, bir havlu, yayvan bir kap ve biraz sıcak buharlı  suya ihtiyacınız olacaktır, isterseniz içine –az miktarda- evde bulunan kurutulmuş bitkilerden atıp buharı kokulu hale getirebilirsiniz.

Havluyu başınızın üstüne alın ve kabın üstüne biraz eğilin böylece buhar yüzünüzün etrafında toplanabilir. Ilık buhar yüzünüze temas ettikçe gözeneklerinizin açıldığını hissedeceksiniz, daha sonra maskenin cinsine göre yüzünüzü hafifçe kurulayarak veya ıslak bırakarak maskeyi uygulayabilirsiniz.

Maske paketlerinin genelde tek kullanımlık olduğunu gördüğümüz için paketi açma yerinden yırtarak açmaktansa yanınızda bulunduracağınız bir makasla kıyısından ufak bir kesi yapmak maskeyi etrafa dökmeden  yüzünüze kontrollü olarak sürmeye çok yardımcı olacaktır.

Maskeyi  yüzünüze sürmeden önce sakınmanız gerekenler:

  • Göz çevresi ve dudaklardaki cilt yüzün diğer yerlerine oranla daha hassas ve ince olduğu için o bölgelere maskeyi yaymayın.
  • Eğer peel-off  yani cildinizde kuruduktan sonra cildinizden soyulan bir maskeyse tercihiniz kirpiklerinize, ve saç diplerinize bulaştırmamaya özen gösterin çünkü maske kuruduktan sonra soyulmaya hazır olduğunda tüyleriniz de maskeye yapışmış olabilir ve çıkarırken zor olur.
  • Maskeyi cildinize uyguladığınızda terlemeyeceğiniz bir ortamda bulunun, konuşarak yüzünüzdeki mimikleri belirginleştirmeyin, maske yüzünüzde kururken küçük iğnelenmeler hissedebilirsiniz , bu normaldir , gözeneklerinize nüfuz ettiğinin göstergesidir.
  • Maske yüzünüzde tamamen kuruduktan sonra çene altından başlayarak eski bir deriyi soyar gibi maskeyi yüzünüzden nazikçe çıkartın,maskeyle beraber gözeneklerinizi tıkayan sebum fazlası ve yaşlı üst deri tabakası da çıkacaktır.

Yüzünüzü ılık bir suyla yıkayın ve/veya cildinize uygun bir tonikle maskenin geri kalanını yüzünüzden temizleyip uygun nemlendiriciyle bakımınızı tamamlayın.

Eğer besleyici ve cildinizde kuruduktan sonra yıkanarak çıkan maskelerse tercihiniz gene aynı öneriler geçerli:göz çevresi ve dudaklara sürmeyin, kururken yüzünüzü fazla hareket ettirmeyin, kuruma süresi sonunda bol suyla yıkayıp , uygun nemlendiriciyi kullanın

Tercihiniz exfoliating/scrub/peeling olarak adlandırılan içinde nazik  keseleme etkisi yaparak cildin ışıltılı olmasını sağlayan küçük taneciklerin olduğu tip maskelerse bu maskeleri aynı şekilde , göz çevresi ve dudaklarınızı sakınarak yüzünüze sürdükten sonra belirtilen süre kadar beklemeniz-ki bu genelde 5-10 dk.dır- ve süre sonunda , yüzünüzdeki  maskeyle çenenizden başlayarak yukarı doğru dairesel hareketlerle nazik bir masaj yaparak  içindeki taneciklerin eski deri katmanını almasını sağlayın , bu masaj esnasında göz çevrenize maskeyi dağıtmayın ancak eğer dudaklarınızda pullanma oluyorsa  bu tanecikli maskeyi yüzünüzden çıkartmadan  az önce yüzünüzden dudaklarınıza da aktararak nazik bir arındırma yapmak için kullanabilirsiniz,daha   sonra tüm  yüzünüzü bol  suyla yıkayın ve uygun nemlendirici ile bakımınızı tamamlayın.

© 2006 Bu yazının kullanılması izin dahilindedir.

Giriş Yapın

Giriş

Şifremi unuttum?

Üye değil misiniz?

İsterseniz üye olmadan da alışveriş yapabilirsiniz. Ama üye olmak birkaç saniyenizi almaz. Bunun yanında Facebook hesabınız varsa tek tıkla anında üye olabilirsiniz.

Kozmetikcim’e üye olun

Menü
Kapat

Sepetim