Ürün Ara

Ürünün adını veya barkodunu yazın Hızlı bulun

Detaylı Ara

0
MENÜ

KozmetikGenç ciltlere C, olgun ciltlere A vitamini

Artık "anti-aging" kremleriyle cilt yaşlanmasını yavaşlatmak mümkün.

Araştırmalar, yaşlanma sürecinde, genç ve olgun ciltler için farklı ürünler kullanmak gerektiğini ortaya koyuyor; C vitamini ya da meyve asidi içeren ve antioksidan özelliği olan kremleri 30-35 yaş arasındakilerin, daha olgun ciltlerin ise A vitamini ya da peptit içeren kremler kullanılması öneriliyor.

Cilt Hastalıkları Uzmanı Dr. Gökhan Okan, yaşa bağlı yaşlanmanın kaçınılmaz bir durum olduğunu belirtiyor: "Tüm insanlarda yaş ilerledikçe hücrelerin çoğalmasında ve DNA?nın yenilenmesinde azalma oluyor. Hücrelerin büyümeleri yavaşladığı için cilt inceliyor. Bu süreç 20?li yaşların sonunda başlıyor." Dışsal yaşlanma ise dışsal faktörlerle gerçekleşiyor. Güneşin zararlı UV ışınları, alkol ve sigara alışkanlığı, gürültü, hava kirliliği, yanlış kozmetik kullanımı buna neden oluyor. Okan; "Bu nedenle, güneşin zararlı ışınlarına karşı koruyucu ürünlerin kullanılması, cilde uymayan kozmetik ürünlerin kullanılmaması, alkol ve sigara tüketilmemesi dermo kozmetik ürünlerle cilde takviye yapılması gerekiyor" diyor.

Anti-aging kremlere 30?larda başlayın

Kadınların yaşlanmayı geciktirmek, daha genç, güzel, sağlıklı ve doğal görünümlü bir cilde sahip olmaları için, 30?lu yaşlarından itibaren ciltlerine uygun anti-aging ürünleri kullanmaları gerekiyor. Cildi gençleştiren ürün grupları şöyle:

A vitamini içeren kremler: Bu kremlerin cildi gençleştirici etkiye sahip olduğu bilimsel olarak da kanıtlandı. A vitamini, ciltteki kolajen salgısını artırıyor, derinin gerginliğini sağlıyor. Soyucu özelliği var, bu sayede yıpranmış cildin altından taze bir derinin gelmesini sağlıyor. Cildimizdeki düzensiz pigmentasyonu (renk artışı) azaltıyor. Güneş lekelerinin hafiflemesine yardımcı oluyor. Ancak burada ürünün içeriğine dikkat edilmesi gerekiyor. Bu kremleri hekimlerin reçetelemesi, ürün içeriklerinin doğru oranda, uygun konsantrasyonda ve doğru ciltte kullanılması önem taşıyor.

Alfa Hidroksi Asitleri (AHA, Meyve asitleri): Meyve asidi içeren anti-aging ürünlerinin de cilde yararları bilimsel olarak kanıtlanmış durumda. Bu ürünler cildin rengini açıyor. Meyve asitleri hyalüronik asit salgılanmasını artırıyor. Su tutucu özelliğe sahip olan hyaluronik asit cilde nem kazandırıyor. Piyasada da çok fazla meyve asiti içeren krem bulunsa da, bu etkiyi yapacak oranda bulunması önem taşıyor. Güçlü anti-aging etki elde edebilmek isteniyorsa, A vitamini içeren ürünle birlikte meyve asidi içeren ürün beraber kullanılabilir. İki ürünün birlikte yaratabileceği tahriş konusunda dikkatli olunması gerekiyor.

Sigara içenlere C vitaminli krem

Antioksidan ürünler: Antioksidan ürünlerin birkaç çeşidi bulunuyor. Ancak içlerinde en tanınmışı C vitaminli antioksidan kremler. C vitaminli kremler, güneşten kaynaklanan yaşlanmalarda öneriliyor. Çok sigara içenlerin C vitaminli krem kullanması büyük önem taşıyor.

E vitaminli kremler: Güçlü bir antioksidan olup, nemlendirici, güneşin zararlı etkilerinden deriyi koruyor.

Alfa lipoik asit: Çok güçlü bir antioksidan. Serbest radikallerin deriye zarar vermesini durduruyor, fotoyaşlanmayı geciktiriyor. Yaşlanma ise iki nedenle oluşuyor: Yaşa bağlı yaşlanma, Dışsal faktörlerle oluşan yaşlanma.

Vücudunuzun güzellik saati kaç

Işıltılı bir cildin anahtarı gergin bir vücut ve sağlıklı saçların yanı sıra zamanlama şüphesiz. Bu yazıda kişisel güzellik rehberinizi bulacaksınız.

Oyunculara ya da top modellere güzelliklerinin sırları sorulduğunda cevapları aşağı yukarı aynıdır; "Bol su, sebze ve meyve, yeterli uyku ve sağlıklı genler..." Fragt man.

Ama biliyor musunuz, bu cevap aslında gerçeğin sadece yüzde 50?sini yansıtır. Bu yüzden de biz "sıradan" kadınlar olarak dermotogların ve kozmetikçilerin önerilerine başvurmayı yeğeleriz. Planlı bakım, cilde uygun ürünler kullanmak ve mükemmel bir zamanlama. Bol su içmek, vitamin ve uykunun zararı yok tabii ki. İşte adım adım cilt, vücut ve saç bakımı.

DERİNLEMESİNE TEMİZLİK

Sabah ve akşamları yapılan A?dan Z?ye yüz bakımı, cilt temiz değilse üstelik elinizdekiler dünyanın en pahalı kremleri bile olsa gerçekten bir işe yaramıyor. Peki, cilt neden sabah temizliğine ihtiyaç duyuyor? Cilt uyku sırasında kirlenmiyor. Ama onun salgı yapan bir organ olduğunu ve gece boyunca vücut atığı, tuz ve ter ürettiğini unutmamak gerekiyor. Cilt temizliğinde çoğu zaman su ya da hafif bir temizleme losyonu yeterli olabiliyor. Asıl temizleme aksiyonunu akşam gerçekleştirmek gerekiyor. Gün içinde cilde işleyen çevresel kirler, krem ve makyaj kalıntılarıyla birlikte cildin kendi ürettiği maddeler bir araya geliyor. İşte, bu karışımın aktif bir bakımla yok edilmesi gerekiyor. Peki nasıl? Aslında bu cildin özellikleri ve yapısıyla bağlantılı olarak gerçekleşiyor. Örneğin, iri gözenekli ya da temiz olmayan bir cilt tipi köpüklü jel formunda bir temizleyiciye gereksinim duyuyor. Hassas ciltlerin ihtiyacı ise temizleme sütü. Tüm cilt tiplerinin gerçek bir temizlik için yüz toniği kullanmaları şart. Çünkü tonik sadece ürün kalıntılarını uzaklaştırmakla kalmıyor aynı zamanda ürünün içeriğine göre tazeleyici, gözenekleri küçültücü, rahatlatıcı ya da temizleyici etkisiyle öne çıkıyor.

Ve kesinlikle kullanılması gereken bir ürün de göz makyajı temizleyicileri. Yaşın ilerlemesiyle birlikte göz etrafındaki cilt inceliyor ve hassaslaşıyor. Bu yüzden ürün bir pamuğun üzerine dökülerek hafif hareketlerle makyajın temizlenmesi gerekiyor.

KORUYUCU ÖNLEMLER

Temizlik sonrasında da cilt etkili bir bakıma ihtiyaç duyuyor. Sabahları cildi UV ışınlarından ve olumsuz dış etkenlerden koruyan likit ürünler tercih edilmeli. Gece ise günün yorgunluğunu ciltten alacak daha yoğun ürünlerin kullanımı şart. Etkili içerikleriyle hücreleri harekete geçiren gece bakım kremleri cildin yenilenme sürecini hızlandırarak kırışıklık oluşumunun da engellenmesine yardımcı oluyor. Göz kremi kullanmayı da asla ihmal etmeyin.

MÜKEMMEL SAÇLAR

Saçların günlük bir yıkama programına ihtiyaç duyup duymadığı sizin kendi tarzınıza kalmış. Eğer saçlarınız çok kirli değilse hergün sadece bir kez şampuanlamak yeterli oluyor. Fazla diplere değdirmeden sadece uçlarını köpürtmek çoğu zaman kafi geliyor.

Sivilcenizi nasıl gizlersiniz

Yüzün ortasında çıkmış bir sivilce kadar üzücü bir şey olabilir mi? Aynada yüzümüzü incelerken, aklımıza ilk gelen ondan en kısa zamanda kurtulma fikridir. Sıkı durun. Size önereceğimiz dört adımı takip ederek, sivilcenizi kamufle edebilirsiniz.

1. ADIM: CİLT TEMİZLİĞİ

Kamufle işlemine başlarken yapacağınız ilk iş mükemmel bir cilt temizliği olmalı. Ayrıca akneyi lokal olarak kurutan ve oluşabilecek bakteriyel ortamı engelleyecek aletler var.

2. ADIM: FONDÖTEN

Fondöten yüze dengeli bir görünüm kazandırıyor. Yüzeydeki küçük lekeleri kapatmak için ürünün özellikle yağlı ciltler için uygun olan sıvı formunu kullanmanızı öneriyoruz. Ayrıca satın aldığınız fondötenin antibakteriyel ve dermatolojik olarak test edilmiş olmasına dikkat edin. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz renkli nemlendiriciler yoğun kapatıcı özellikte ve transparan olmayan klasik fondötenlerden iyi bir içeriğe sahipler.

3. ADIM: KAMUFLAJ ZEMİNİ

Başarılı bir kamuflaj için kapatıcı kalem ya da sivilceleri ve cilt kızarıklıklarını kapatan "concealer"la makyajın zeminini hazırlayabilirsiniz.

4. ADIM: KUSURSUZ BİR SON

Mükemmel bir makyajın son noktası kesinlikle kaliteli bir yüz pudrasıdır. Bu yüzden kesinlikle unutulmaması gerekiyor. Pudra, cilt rengini dengelemesinin yanı sıra makyajı da sabitlemesi açısından önemli.

Nilüfer PAZVANTOĞLU

Giriş Yapın

Giriş

Şifremi unuttum?

Üye değil misiniz?

İsterseniz üye olmadan da alışveriş yapabilirsiniz. Ama üye olmak birkaç saniyenizi almaz. Bunun yanında Facebook hesabınız varsa tek tıkla anında üye olabilirsiniz.

Kozmetikcim’e üye olun

Menü
Kapat

Sepetim