Ürün Ara

Ürünün adını veya barkodunu yazın Hızlı bulun

Detaylı Ara

0
MENÜ

ParfümParfüm Nedir , nasıl yapılır, nasıl seçilir ,nota nedir?

Kokular doğal olarak bulundukları yerlerden ayrı olarak insan hayatına eski çağlarda ilk olarak tütsüler ile girmişlerdir.Parfüm kelimesi de latince olarak kokulu bitki ve reçinelerin yakılmasıyla ortaya çıkan dumandan çıkan kelimesinden ismini almıştır .İlk çağlarda dini inançlarla kullanılan kokulu ürünler sonrasında güzel kokma isteği  ve karşı cinse çekici görünme isteği ile  kişisel bakım için  yaygın olarak kullanılır olmuş yağların , sabunların ,pudraların içine eklenmiş ,kimya bilgisinin artmasıyla su ve alkol çözeltilerin de farklı kokuların karışımı yapılarak günlük kullanımda hemen herkesin kullandığı güzel kokulu kolonya ve parfümler üretilmeye başlanmıştır.İlk çağlarda  doğal olarak hayvanlardan veya bitkilerden elde edilebilen kokulara kimya sanayisi  geliştikçe sentetik kokular da üretilmeye başlanmış , kalabalıklaşan dünyada böylece neredeyse her beğeniye ,cinsiyete ve yaşa uygun  parfümler bulmak mümkün olmuştur.

Parfümü oluşturan kokular ve parfüm formülünde yer alan oranları bir çok üretici tarafından gizli tutulur ,zira selektif parfüm olarak nitelendirilen prestijli markaların parfümlerinde 100 ü aşkın koku bileşeni vardır , taklit parfümlerde ise sadece parfümün ilk dikkat çeken kokuları bulundurulur.

Orijinal Parfüm cilde sıkıldığında hep aynı kokuyu yaymaz  , ilk sıkıldığı andaki kokusu ile bir iki saat sonraki yaydığı koku birbirinden farklıdır  , bunun sebebi parfüm yaratıcılarının nota olarak adlandırdıkları parfümün şişeden ilk sıkıldığında alınan kokusu , cilde temasından ısınıp yaydığı koku ve  ciltte kalıcılaşıp tene nüfuz edene değin geçirdiği süre boyunca  geçirdiği  üç aşamada parfümdeki farklı koku bileşenlerinin ortaya çıkmasıdır.

Orijinal parfümlerin kalıcılığını etkileyen bir diğer noktaysa kullanan kişinin cildidir , kuru ciltlerde parfüm beklenenden daha kısa sure kalabilir ve çok yoğun hissedilmez , yağlı ciltlerdeyse parfüm cilde daha çok nufuz eder ve kokusu cok daha fazla alınabilir.Bu gibi cilt farklılıklarının parfüm süresini etkilemesini engellemek için parfüm yan ürünleri kullanımı çok fayda sağlayabilir ,  mesela parfümle aynı kokuyla formüle edilmiş duş jelini ,pudrasını ,nemlendiricisini , aftershave ini veya deodorantını parfümle beraber kullanmak koku katlamak olarak nitelendirilir ve parfümden tam performansın alınmasında en önemli etkendir.

Parfüm ilk sıkıldığında hissedilen koku uç nota veya üst nota olarak adlandırılan alkol kokusuyla karışık ferah ve parfümün en uçucu bileşenleridir. Orta nota olarak adlandırılan kokular parfüm ciltte ısındığında ortalama olarak 1-3 saat arasında ortaya çıkar, parfümün dip notası ise en kalıcı kısmıdır ürünün özelliğine gore (edt ,edp gibi) 2-6 saat arasında kendini belli eder.

Parfüm deyimi bir çok yerde ortak kullanılsa da aslında koku veren ürünlerde bulunan koku içeriklerinin yüzdeleri birbirinden çok farklılık gösterir , L eau de Cologne (kolonya)  olarak bildiğimiz kolonyalarda koku içeriği %3 ? 5 arasında değişir , L eau de Toilette (edt)  olarak adlandırılan ürünlerdeki koku yüzdesi % 5 ? 10 arasındadır, L eau de parfum  (edp) ürünlerde koku oranı %10-15 dir , Parfüm olarak adlandırılan ve tüm diğer koku çeşitlerine gore en pahalı olan çeşitte ise koku oranı %15 ? 30 olarak  en yoğun  şekilde kendini göstermektedir .Edt ve Edp tipleri çoğunlukla sprey ambalajlarda 30 ml -50 ml -100 ml gibi piyasada bulunmakta ancak  Parfüm olarak adlandırılan ürünler çok küçük mililitrelerde satışa sunulmaktadır 10ml  15 ml gibi zira içlerindeki koku oranı çok yüksek olduğu için tene çok hafif dokunuşlarla dahi uygulandıklarında çok kalıcıdırlar.

Giriş Yapın

Giriş

Şifremi unuttum?

Üye değil misiniz?

İsterseniz üye olmadan da alışveriş yapabilirsiniz. Ama üye olmak birkaç saniyenizi almaz. Bunun yanında Facebook hesabınız varsa tek tıkla anında üye olabilirsiniz.

Kozmetikcim’e üye olun

Menü
Kapat

Sepetim