Ürün Ara

Ürünün adını veya barkodunu yazın Hızlı bulun

Detaylı Ara

0
MENÜ

Erkek Kozmetiği

Erkek Kozmetiği

Temiz,traşlı ,güzel kokan bir erkek kadınların %92,7 si tarafından tercih edilmekte.

Erkek cildi veya bayan cildi diye bir ayrım yapmaktansa  ihtiyacınız olan ürünü cilt tipinize göre bulmak daha uygundur: Hassas ,karma,kuru, yağlı, sağlığını yitirmiş,vs...

Aynı şekilde erkek cildi daha dayanıklı olarak düşünülse de aynı tipteki kadın cildine gösterilen özen  ve bakıma aynı derecede ihtiyaç duyarlar.

Cildi temizlemek demek cildi doğal nem tabakasını oluşturan sebum dan tamamen kurtarmak değildir.Kendi koruyucu ve nemlendirici üst tabakasından mahrum bırakılan cilt kendini saldırıya uğramış hissedecek ve daha çok salgı üreterek bu saldırıya karşı koymaya çalışacaktır. Cildinizin böylesi istenmeyen tepki vermesini engellemek ve sağlıklı bir nem –yağ (sebum) dengesine kavuşmasını sağlamak için edinilmesi gereken iki temel alışkanlık vardır: temizlemek ve nemlendirmek. Ama nasıl? Tabii ki cilt tipinize uygun ,deterjan ve sabun içermeyen bir temizleme ürünü  ve temizlemeden sonra (tercihen tonik de sürdükten sonra) cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyle cildinizin ihtiyaç duyduğu nem oranını  sağlayıp kendi kendine üreteceği  sebum salgısını  dengeleyerek.

Erkeklerin cildi kadınlarınkine oranla daha kalın bir dokuda olup daha dayanıklı sayılabilir ancak  doku daha çok salgı bezi barındırdığı için daha çok sebum üretir  bu da  sivilce ve siyah nokta gibi sorunların erkeklerde daha çok görülmesinin bir sebebidir. Aynı sebepten  cilt yaşlanması erkeklerde daha ileri yaşlarda ortaya çıkmakta ancak kırışıklıklar çok daha  derin olmaktadır.

Traş zaten tek başına bile hassas yüz cildinin sivilcelenmesini ve kıl dibi sorunları oluşması için yeterli bir cilt saldırganıdır.Traş esnasında özen gösterilmezse yüzün ter ve sebumdan oluşan  koruyucu tabakasından mahrum edilen cilt gerginleşir, soğuğa karşı dayanıksızlaşır ve kuruyarak dayanıklılığını ve gerginliğini kaybeder. Bu nedenle erkeklerin de ciltlerine özen gösteren temel bakım alışkanlıkları edinerek bunu sürdürmeleri  ciltlerine ömür boyu genç görünüm sağlayacaktır.

Fransa ‘ da bir yayın organının kadınlar arasında yaptığı bir araştırmada erkek kozmetikleri hakkında fiikirleri sorulmuş: Erkekler sizce fazla mı yoksa yetersiz mi kozmetik ürünü kullanıyor ; Bir erkeği kendine bakmaya nasıl ikna edersiniz? Kendilerine yeterince bakıyorlar mı? İşte bu anketin sonuçları:

1-Onların da kendilerine özen göstermeye hakları var...
Soru: Size göre , kendine özen gösteren ve bakımlı olan bir erkek:

Verilen Cevaplar Genel verilen cevap 25 yaşın altındakilerin verdiği cevap
Normaldir: Onların da kozmetik ilminin getirilerinden faydalanmaya hakkı var %92,7 %90
İlginç: Babam ve dedem hiç kullanmazdı %2,9 %4
Bu bir akım ,geçecektir %4,4 %6

Onların da bakımlı olmaya hakkı var: Temiz,traşlı ,güzel kokan bir erkek kadınların %92,7 si tarafından tercih edilmekte.

Beyler şunu biliniz ki kendinize özen göstererek “efemine “ görünmüyorsunuz, en azından kadınların gözünde.Beylerin kozmetik ürünleri kullanmasına karşı çıkan çatlak seslerin oranıysa oldukça düşük, 2,9 ve 4,4.

2-Yüz bakımı? Her gün!
Soru: Sizce  erkekler hangi sıklıkla bakım ürünlerini  kullanmalı?

Ürünler Her gün Bazen Hiçbir zaman
Traş ürünleri

%86,5

%13,2

%0,3

Traş sonrası ürünleri

%75,4

%22,7

%1,9

Yüz bakımı

%65,2

%31,9

%2,9

Vücut Bakımı

%18,4

%72,9

%8,7

Kırışıklıklara karşı bakım

%25,9

%48,2

%25,9

Deodorantlar

%98,4

%1,6

%0

Makyaj ürünleri

%1,0

%11,1

%87,9

Parfümler

%76,7

%21,1

%2,2

Traş konusunda şaşırtıcı bir sonuç çıkmadı: kadınların %86,5 i günlük traş ürünlerini , ve %75,4 ü de aftershave gibi ürünler kullanmanızı bekliyor.Ayrıca deodorant kullanmanız da neredeyse tüm kadınların beklentisi(%98,4 !) Ayrıca az sayılmayacak bir oran da her gün parfüm kullanımınızı tercih ettiğini belirtmiş.

Şaşırtıcı olan sonuç yüz bakımı: sadece %2,9 kadın erkeklerin hergün yüz bakımı yapmasına gerek görmemiş  geri kalan nerdeyse  üçte ikilik oran erkeklerin her gün yüz bakımı yapmasına sıcak bakıyor. Ancak nemlendirici vücut bakımı erkekler için bazen önerilmiş.

Şaşırtan sonuçlar devam ediyor: erkeklerin cildindeki kırışıklıklar için bakım yapmasını her gün gerekli görenler %25, zaman zaman gerekli görenlerse çoğunlukta :%50 neredeyse , ve erkekler için kırışıklık bakımını hiç düşünmeyen kesim ise %25.

Makyaj ürünlerindeyse tabuların yavaş yavaş yıkıldığını görüyoruz: %12 oranında kadınlar neden olmasın diyerek cevaplamışlar bu soruyu.(editörün notu:ülkemizde erkeklerce de kullanılan kirpikleri belirginleştiren renksiz rimelin,göze çekilen siyah kalemlerin ve dudak çatlaklarına karşı kullanılan dudak bakım ürünlerini hatırlayınız.)

3-Ortalama 2 veya 3 ürün...
Soru: Banyoda partnerinize ait kaç bakım  ürünü var?

Verilen Cevaplar Genel verilen cevap 35-44 yaş aralığının verdiği cevaplar

İki veya Üç ürün

%59,7

%50

Traş köpüğü ve aftershave haricinde hiçbirşey

%25,8

%25

Nerdeyse benimkiler kadar çok

%14,5

%25

%14,5 erkek, partnerleri kadar çok bakım ürününe sahip!( Şampuan , duş jelleri, traş ürünleri ,vs ) Ve bu oran artık bakım ürünlerine ihtiyaç duyan 35-44 yaş arası kesimde %25...Çoğunluğun (%59,7) ise banyoda iki veya üç ürünü var , gene de fena sayılmaz??

Ve %25 oranında erkekler ise sadece traş ürünleri kullanıyor.

4-Ona bakım ürünü bile alırım...
Soru: Onun kendine bakması ve bakım ürünleri kullanması için neleri göze alırsınız?

Verilen Cevaplar Genel verilen cevap 35-44 yaş aralığının verdiği cevaplar

Ona ben satın alırım

%68,9

%76,9

Hiç, bana göre hava hoş

%22,1

%15,4

Şantaj yaparım (Eğer traş olmazsan...)

%4,8

%5,1

Her sabah o aynanın karşısında ben de onun arkasında beklerim kremini sürmek için

%4,1

%2,6

Genel tavrımı değiştiririm

%11,1

%2,5

Erkeğinin kozmetikler için vitesini artırmak isteyen çoğunluğun  başvurduğu tek çözüm yolu ona satın almak! Çoğunluk bu strateji uyguluyor, küçük bir hediye mesela reddedilmiyor.

Biraz saldırgan stratejilere ihtiyaç duyanlar  nispeten azınlıkta: şantaj yapmak, tavır değiştirmek...

Öyle gözüküyor ki beyler kendilerine bakmaya  çok da soğuk yaklaşmıyorlar...

5-Biraz hijyen lütfen!
Soru: Genel olarak erkeklerin vücut ..........   düşünüyorum.

Verilen Cevaplar Genel verilen cevap 35-44 yaş aralığının verdiği cevaplar

...  bakımına ve temizliğine gereken özeni göstermediğini...

%74,8

%85

... bakımına ve temizliğine yeterince özen gösterdiğini..

%20,1

%10

... bakımını ve temizliğini hiç bilmediğini...

%5,1

%5

Ve kadınlar oy çoğunluğuyla erkeklerin kendine bakmadığını ilan etti!

Şimdi de kendine bakan bir erkeğin ağzından kozmetikler:

L (46yaşında): Bir senedir kozmetik ürünleri kullanmaya başladım çünkü ellerim ve ayaklarım çok kuruyordu. Arkadaşım verdi ilk kremimi ve elime sürdükten sonraki derimin nemlenip gevşemesi duygusu muhteşemdi. Şimdilerde traş ürünlerime ek olarak , el , ayak ve vücut için üretilmiş nemlendiriciler, masaj  yağları ve bazen cildimi toparlamak için  kullandığım bir yüz maskem var. Kozmetik ürünleri kullanmam insanlarla olan ilişkilerimi etkilemedi , çünkü  kimse bundan ortalıkta  bahsetmiyor. Erkeklerde güzellik ürünü kullanmak gizli, kişisel bir şey. Ama mesela eşim artık ellerimin yumuşaklığına hayran.Bugün kozmetik ürünü kullanmakta kararsız kalan birisine söyleyeceğim tek  şey – ki bunu bir kaç sene önce hiç kimseye önermiş değildim- cildinin gençliğini korumak için yaşı kaç olursa olsun  ilk adımı bugün atması .

Hayatınızdaki erkeği bakım ürünleri kullanmaya nasıl ikna edersiniz?

İşte kadınlardan  size fikir verebilecek tecrübeler:

A.(34 yaşında): Düzenli olarak  ama sıkmadan bu konudan ve ilerde elde edeceği faydalardan bahsederek mesela daha az sivilce, daha yumuşak bir cilt ve daha az kırışık sahibi olacağını söylüyorum.

D.(46 yaşında): Cildi temiz , parlamadığı ve güzel koktuğu zamanlarda iltifat ediyorum .

C(22 yaşında): Bence erkekler şunu bilmeliler  kendilerine baktıkları zaman bizim gözümüzde “erkekliklerinden” bir şey kaybetmiyorlar, aksine...

S (36 yaşında): Doğrudan söylemek gerekli, bilmiyorlar. Mesela ben 14 yaşındaki oğlumu şimdiden teşvik ediyorum kendine bakmaya, güzel kokmaya.

M(28 yaşında): eşimin kışın elinde çatlaklar oldu , benim nemlendiricimden sürmesini söyledim , mırın kırın etti o kadın şeyi beni kadın gibi mi kokutcan , ellerim yağlanacak diye , beğenmezse hemen elini yıkayabileceğini söyleyince sürdük ellerine  kremi , sonuç krem ne onun çekindiği kadar  “kadın” kokuyordu , ne de elleri yağlandı, şimdi beraber kullanıyoruz.

P(26 yaşında): Ben  nişanlımın elindeki çatlakları görünce çantamdaki nemlendiriciden sürmüştüm. Hoşuna gittiğini görünce ona bir erkek cilt bakım seti hediye ettim.

A.(25 yaşında): Erkek kardeşimin  benim kremlerinden  tırtıkladığını anlayınca ona da aldım. Şimdi o da bakımlı ben de.

S.(25 yaşında): Etraflarında görmeye alışkın oldukları ürünlerden başlamak direnç görmemek için en uygun yol: Traştan sonra yakınıyordu, ilk önce bir traş sonrası rahatlatıcı aldım , şimdiyse kendine  aldığı özel nemlendiricisi var.

© 2006 Bu yazının kullanılması izin dahilindedir.

Giriş Yapın

Giriş

Şifremi unuttum?

Üye değil misiniz?

İsterseniz üye olmadan da alışveriş yapabilirsiniz. Ama üye olmak birkaç saniyenizi almaz. Bunun yanında Facebook hesabınız varsa tek tıkla anında üye olabilirsiniz.

Kozmetikcim’e üye olun

Menü
Kapat

Sepetim